Květen 2008


Rocky Mountain

15. května 2008 v 18:05 | Siky |  plemena koní
Rocky mountain byl pojmenován podle pohoří v Severní Americe, kterému se česky říká Skaliské Hory. V jeho žilách se mísí krev paso fina, tennesseeského mimochodníka a amerického jezdeckého koně. Jeho charasterictyckým chodem je mimochod, kterým je schopen dosáhnout až 25 km v hodině. Je to milí a učenlivý kůň, který se využívá hlavně k ježdění, do zápřahu, ale i na distanční ježděni. Dříve se využíval k práci na farmách. U nás zatím není příliš oblíbený, ale v USA zájem o něj roste každým rokem. Měří 145-165 cm.

Koně v krajinách /1/

15. května 2008 v 15:25 | Siky |  obrázky

Criollo

15. května 2008 v 15:09 | Siky |  plemena koní
Odolný a vytrvalý Criollo vznikl v Argentině z andulsanů, které tam v 16. století přivezli španělštíkonkvostadoři. Criollové jsou tak dokonale přispůsobeni těžkým Argentinským podmínkám, že jsou schopní nést těžká břemena na dlouhé vzdálenosti a snášet nedostatek potravy a vody. V součastnosti je používají hlavně gauchové (pasáci dobytka) a slouží samozřejmě jako jezděčtí koně. vyskytují se ve všech barvách ( odborníci rozlišují téměr 100 různých možností), ale převažují hnědáci a plaváci. měří 142-152 cm.

Jízdárenské Cviky /1/

15. května 2008 v 14:51 | Siky |  jezdectví

Jízdárenské cviky /1/


Trávící soustava koní

15. května 2008 v 14:47 | Siky |  encyklopedie
Trávicí soustava je dutá trubicovitá struktura rozprostírající se od vstupu do dutiny ústní až po konečník. Přijatá potrava musí mechanickými a chemickými procesy, které umožní aby se potrava rozštěpila na jednoduché složky které jsou schopny přestoupit přes střevní bariéru a být využity. Proces související s tímto zpracováním potravy se nazývá trávení. Proces vstupu jednotlivých složek potravy přes střevní stěnu a jejich vstup do krve se nazývá vstřebávání neboli resorpce.

Dutina ústní
V dutině ústní dochází k příjmu potravy a začíná zde její mechanické zpracování. Spolu s mechanickým rozrušením potravy přijaté potravy zde dochází k jejímu promíchání se slinami. Denní produkce slin závisí na druhu a konzistenci krmiva a pohybuje se mezi 20 a 40 litry. Sliny zvlhčují sliznici dutiny ústní, čímž zabraňují jejímu vysychání a chrání ji před mechanickými poraněními hrubými částicemi krmiva. Zvlhčují sousto a usnadňují tak jeho polknutí, rozpouštějí. Obsahují enzym ptyalin, který štěpí škrob na maltózu a v podstatě tak zahajují proces trávení. Zuby slouží k příjmu a k mechanickému zpracování potravy. Savci mají čtyři druhy zubů, které se liší umístěním a funkcí. Řezáky jsou v dutině ústní nejvíce vpředu a v zásadě se používají pro ukousnutí. Za řezáky vyrůstají špičáky. Jejich tvar jim umožňuje trhání a oddělování potravy na jednotlivá sousta. Špičáky chybí v mléčném chrupu a rovněž trvalém chrupu klisen a časně kastrovaných hřebců. Zuby třenové - třenáky - jsou uloženy za špičáky a jejich tvar a velikost jim umožňuje rozemílání potravy. Tuto funkci rovněž vykonávají větší zuby uložené za třenáky - stoličky. Mléčný chrup koně má celkem 28 zubů, trvalý potom 40 v případě hřebce a 36 v případě klisny. Kůň přijímané krmivo velmi důkladně rozmělňuje. Na jedno sousto vykoná kůň 30 - 60 žvýkacích pohybů trvajících 25 - 50 vteřin. Počet žvýkacích pohybů je určován chutí zvířete a složením přijímaného krmiva. Např.1 kg ovsa kůň zpracuje v průměru za 10 - 20 minut, 1 kg sena za půl až tři čtvrtě hodiny.

Žaludek
Z dutiny ústní přestupuje přijatá potrava přes hltan a jícen do žaludku. Dolní úsek jícnu vstupuje do žaludku pod ostrým úhlem, což koni neumožňuje zvracení. Žaludek slouží ke shromažďování a přechodnému zadržování potravy jejímu promíchání se žaludeční šťávou a zároveň v něm začíná trávení. Denně se v žaludku koně vyloučí asi 30 litrů trávicích šťáv. Zvláštností u koně je nízký obsah kyseliny chlorovodíkové v žaludečné šťávě (0,14 %), která má spíše zásadité až neutrální pH. To vytváří v horní části žaludku dobré podmínky pro trávení sacharidů. Naopak bílkoviny jsou z velké části tráveny až ve spodních částech žaludku, kde je vylučovaná kyselina chlorovodíková a pepsinogen. Kapacita žaludku koně je ve srovnání s ostatními býložravci velmi malá. Tvoří pouze 8 % z celkového objemu trávicího traktu. U 500 kg vážícího koně má žaludek objem 9 l. Protože žaludek hraje významnou roli v trávení mléka, je kapacita žaludku mladých hříbat relativně větší než u dospělých koní.

Tenké střevo
Obsah žaludku se po zpracování dostává do tenkého střeva. Tenké střevo je dlouhé 18 - 24 m a jeho kapacita je zhruba 70 l. Trávenina je zde míchána s pankreatickou šťávou a žlučí a dochází zde k trávení sacharidů, tuků a bílkovin. Potrava prochází tenkým střevem 1 až 8 hodin.

Tlusté střevo
V tlustém střevě se uskutečňuje bakteriální rozklad a zpětné vstřebávání elektrolytů a vody. Ve slepém vaku tlustého střeva, které anatomicky odpovídá slepému střevu u člověka, žijí miliardy bakterií, kvasinek a prvoků, kteří štěpí částečky potravy a přeměňují je na využitelné zdroje energie, mikrobiální protein, vitamíny skupiny B a plyny. Dochází především k fermentaci vlákniny, celulózy, nestrávených proteinů a sacharidů. Syntéza bakteriálního proteinu a vitamínů je omezena v případě, že je koni předkládána vysoce koncentrovaná dieta, nebo jsou pod vlivem stresu či vysoké fyzické zátěže. Těmto koním by proto měla být předkládána krmná dávka obsahující vysoce kvalitní protein a přídavek vitamínů skupiny B. Tlusté střevo zahrnuje 65 % celého trávicího traktu a u dospělého koně o hmotnosti 500 kg má objem 65 - 75 litrů. Spolu se slepým střevem pojmou 90 až 115 litrů tekutiny. Pasáž tráveniny tímto úsekem zažívacího traktu trvá např. u sena až 60 hodin.

Trávicí systém koně je uzpůsoben pro průběžný nepřetržitý příjem krmiva, ale není vhodný pro jednorázový příjem většího množství krmné dávky. Velké dávky jádra zkrmené v krátkém čase se nestačí rozštěpit a strávit v tenkém střevě a projdou jako sacharidy do slepého a tlustého střeva. V zadní části zažívacího traktu může rychlá fermentace sacharidů mikroorganizmy vyústit v širokou škálu zdravotních problémů zahrnujících např. koliky a zácpy. Koně by z tohoto důvodu měli být krmeni často a v malých dávkách.

Chřipka koní

15. května 2008 v 14:46 | Siky |  encyklopedie
Je velmi důležité vyznat se v nemocích které tvého koníka můžou potkat. Koňská chřipka neboli influenza je onemocnění, které může potkat všechny koně ( nejčastěji mladé do tří let věku, ale není to pravidlem). Inkubační doba ( doba, za kterou se nemoc projeví) je asi 1-3 dny. Kůň se projevuje unaveně , malátně a nechce žrát. V další fázi nemoci dostane kůň teplotu ( 39°C - 41,5°C), propukne u něj dráždivý kašel a taky rýma. Nemoc se může rozvinout dokonce až v zápal plic!Nemoc je velmi nakažlivá a velmi zrádná. Nejčastěji se šíří v prostředí, kde se sejde monoho koní z různých míst- na závodech, dražbácz a přehlídkách... Nejúčinějším lékem je prevence, tedy očkování. U neočkovaných koní a v případě závažnějších forem nemoci se podávají antibiotika, jinak se doporučuje hlavně klid. Koně by měli odppočívat v dobře větrané stáji ( nejčastěji se doporučuje týden odpočinku na každý den horečky) a i návrat do práce by měl být postupný. Přesto že byla nemoc známa dlouho , nevědělo se jaký vir ji způsobuje. Až roku 1956 byl virus chřipky objeven v Československu.

Editka a Apač =)

14. května 2008 v 13:08 | Siky |  Qamsie
Táákže.....Ten poník co stojí je Editka. Máma malího hříbátka Apače. Je to úžasnej poník s úžasným hříbětem! Včera jsem na nich s Verčou (mojí kamí) byla jezdit. jezdily jsme bez sedla a uzdečky takže to bylo celkem drsný xD. Když jsme klusaly a tryskaly na Editce tak malej Apač vyváděl jak blázen xD!!! Fakt super koníci =)
Na poníky se zas mocinky těším =) I když kamí je teď nemocná tak tam určo brzo zas přijdem ;))
No a tady se koukněte na něco víc o Chrastickým Ranči =) Tak ppaa!!!

Bleskovka.3

12. května 2008 v 20:22 | Siky |  soutěže
1) Který z ěchto koní je Arab???
2) čemu by jsi dal/a přednost? IRSKÉMU TINKEROVI,FRÍSKÉMU KONI NEBO FALABELCE?
3) Vraník? Palomino? Nebo Appalossa?
4) Líbí se ti můjky blogulek???
5) Co na Diplom?
6) čaukýýýýý!

Mocinky moc Pegasů a Jednorožců =)

11. května 2008 v 14:02 | Siky |  obrázky

Jednorožci a Pegasové


Voltiž

11. května 2008 v 13:45 | Siky |  jezdectví
Do voltižního oddílu jsou přijímány zpravidla děti kolem věku 6 let. Podle výkonnosti jsou zařazeni do kategorií A**, A* (junioři), B, C, D.
V kategorii "D" cvičí děti jen v kroku a zjednodušené varianty cviků.
V kategorii "C" cvičí polovinu cviků povinné sestavy ve cvalu a druhou, náročnější polovinu, v kroku. Volná sestava se v obou kategoriích cvičí v kroku a je složena pouze z dvojic.
Schopnější cvičenci postupují do kategorie "B".Povinná i volná sestava se cvičí celá ve cvalu a do volné sestavy mohou být zařazeny i cviky ve trojicích.
Vyvrcholením je postup do kategorie "A", kde už je nutné ve cvalu zacvičit všechno. Ve volné sestavě se cvičí převážně ve trojicích. Kategorie "A*" je juniorská, je omezena horní věkovou hranicí 16 let a cvičí upravenou povinnou sestavu. Tyto dvě kategorie se mohou účastnit i ME, MS a WEG (Světové jezdecké hry). Od 14 let mohou kromě skupiny cvičenci závodit také v kategorii jednotlivců.
Povinná sestava obsahuje:
náskok, základní sed (upažení), váha (v C a D holubička), mlýn, střihy, stoj, odskok
Volná sestava se skládá:
z cviků jednotlivců, dvojic a trojic. Je složena ze statických a dynamických cviků, náskoků, seskoků a přechodů. Známkuje se obtížnost, provedení, choreografie, celkový dojem a chod koně.
Postroje:
  • voltižní obřišník - voltižní obřišník je vybaven dvěma záchytnými oblouky (madly), pro to, aby se jezdec například při obratech mohl přidržovat. Pod voltižní obřišník se klade dečka, aby se neodřel hřbet koně.Po jeho straně je kožená smyčka, která někdy zastává funkci třmenu.
  • vyvazovací otěže s gumovým kroužkem - vyvazovací otěže se upevňují k obřišníku a zamezují koni zvednout hlavu, což by způsobilo vyklenutí hřbetu a nevzhlednost pohybů koně
Kůň na voltiž:
Člověk musí být sportovní a velmi obratný! Voltižéři, kteří se účastní soutěží, začínají cvičit již velmi brzy - a ve dvaceti letech opět přestávají! Pokud chcete voltiž provozovat jako sport, musíte mít k dispozici dobře vycvičeného voltižového koně. Plemeno není tak důležité, ale kůň musí být v každém případě pevně stavěný. Měl by mít široký, dlouhý a ne příliš citlivý hřbet a měl by být vysoký 158 až 173 cm. Musí mu být minimálně 5 let a potřebuje dobrou kondici, aby dokázal 15 až 20 minut cválat do kruhu. Kůň by měl mít klidnou povahu a hodně trpělivosti a nesmí být příliš citlivý. Jeho cval by měl být svižný, rytmický a pravidelný. Nakonec musí mít voltižový kůň i chuť jít dopředu, aby zůstal ve cvalu aniž by se musel neustále popohánět bičem.
Cval do kruhu je pro koně dost namáhavý a je proto důležité, aby se mohl po skončení lekce uvolnit a měl dostatek jiné rozmanité činnosti. Mnohé děti, které zpočátku prováděli jen voltiž, začnou později i jezdit, protože se kontaktu s koňmi už nechtějí vzdát. Voltiž mnohdy slouží také jako součást terapie při rozmanitých psychických onemocněních. Akrobatické cvičení na koni pomáhá v těchto případech upevňovat koncentraci, sblížení se zvířetem uklidňuje.

SB-Luca =)

11. května 2008 v 13:41 | Siky
www.roztomilezviratka.blog.cz Diplomek pro Lucu =)

Minulost Jorviku

11. května 2008 v 12:27 | Siky
11.5.2008 Blázinec...
Dnes jsem poobědvala o něco dřív a hned jsem uháněla do stáje pro Shariho. Herman mi pomohl ho připravit na jízdu i když to obvykle nedělá. Tvářil se divně. Tak unaveně. Nic jsem mu ale neříkala a vyjela jsem za Lindou k překážkám z Parkuru. Ta byla ale taky divná.

Můj keřik!

11. května 2008 v 11:30 | Siky |  fun life
Aby bylo vidět o co se hádají→

Krátký zápis. 11.5.2008 Jorvik

11. května 2008 v 9:28 | Siky
11.5.2008
Dnes jsem se Sharim byla jenom chvilku. Moc jsem toho nestihla ale v domě kde jsem v Jorviku ubytovaná jsem si z fotek co jsem nafotila udělala koláž. Tohle je ta koláž. Musela jsem ji založit aby se nezkroutila až bude schnout. Některé fotky se mi rozmazaly, ale to je jedno=). Fajn dnes ještě za Sharim půjdu (ještě aby ne!) a pokusím se nafotit nějáké zajímavější fotky v lepší kvalitě. Možná taky přidám pár fotek mích kámošek ze hry Star Shine. Mája a Shari!

"super" :/

11. května 2008 v 9:04 | Siky
Tak nevím jak to udělat. Obrázky ze hry mi jsem nejdou oticky vložit....Jsou moc velký nebo nejsou podporovaný! Asi si budu stěžovat na blog.cz že omezujou vkládání a přídavky do článků! Taky vás to štve? Neví náhodou někdo jak by se sem daly ty obrázky vložit a nebyli přitom moc velký nebo nějáká další pitomina? Pls poraďte...:/

Typy Sedel

10. května 2008 v 13:30 | Siky |  encyklopedie
Popis sedla

Bleskovka.2

10. května 2008 v 13:18 | Siky |  soutěže
BERU 5 LIDÍ!!!
1) Zdáááár!
2) Zapojíš se do Soutěže.2 ? Pošleš obrázek? =p
3) Baví tě obsah tohoto blogu?
4) Co by jsi sem přidal/a ?
5) Co na diplom??
6) Tak čau a dám vědět!!! =)

Pro Horsíka=mé SBénko =)))

10. května 2008 v 13:08 | Siky |  ocenění
Jak jinak vyjádřit na internetu díky?? =)

Soutěž.2- SONO

10. května 2008 v 10:41 | Siky |  soutěže

Clickni na celý článek a přečti si pravidla soutěže!